Introducing Technology-Enhanced Teaching MOOC

Τομέας MENTEP TET-SAT:
Ψηφιακή παιδαγωγική
Υποτομέας MENTEP TET-SAT:
  • Σχεδιασμός και υλοποίηση διδασκαλίας με ΤΠΕ (Μαθησιακός Σχεδιασμός)
  • Σχεδιασμός και διαχείριση μαθησιακών περιβαλλόντων βασισμένων στις ΤΠΕ

Είδος :
Σειρά Σεμιναρίων (Course) - MOOC (Massive Open Online Course)

Περιγραφή
Στόχος του συγκεκριμένου MOOC είναι να υποστηρίξει τους εκπαιδευτικούς στο να βελτιώσουν και αναπτύξουν τις δεξιότητες τους να ενσωματώνουν τις ΤΠΕ στη διδασκαλία τους, Αποτελείται από τέσσερις (4) ενότητες (course modules) και διαρκεί για πέντε (5) εβδομάδες. Γίνεται ανασκόπηση του πως ορίζεται η ικανότητα των εκπαιδευτικών να ενσωματώνουν την τεχνολογία στη διδασκαλία τους (Technology-Enhanced Teaching - ΤΕΤ), σε εθνικά και διεθνή πλαίσια και πως συγκεκριμένες χώρες χρησιμοποιούν διαδικτυακά εργαλεία αξιολόγησης για να την παρακολουθούν. Σε αυτή τη σειρά μαθημάτων θα διερευνηθεί επίσης ο τρόπος με τον οποίο μπορεί να γίνει ουσιαστική αξιολόγηση των δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών για ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη διδασκαλία, με ιδιαίτερη έμφαση στο ρόλο της διαδικτυακής αυτο-αξιολόγησης και αξιολόγησης από συναδέλφους. Μέσα από το MOOC θα παρουσιάζονται παραδείγματα από τις εμπειρίες εκπαιδευτικών που αξιοποίησαν τις δεξιότητές τους για χρήση και ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη διαδικασία της διδασκαλίας - μάθησης.
Σύνδεσμοι
Τίτλος Εγγράφου
Introducing Technology-Enhanced Teaching MOOC
Σχόλια
Το ίδιο το περιεχόμενο του MOOC είναι διαθέσιμο. Το MOOC θα ξαναπροσφερθεί τον Απρίλιο του 2017
Κοινοποίηση :
Συγγραφέας:
European Schoolnet Academy - Ομάδα Διδασκόντων

Λέξεις Κλειδιά:
ανασχεδιασμός ενσωμάτωση, μαθησιακός σχεδιασμός στοχασμός

Προβολές Πηγής:
2615 προβολές

Βαθμίδα Εκπαίδευσης:
Ανεξάρτητο βαθμίδας

Μάθημα:
Ανεξάρτητο μαθήματος / Διαθεματικά

Γλώσσα:

Παροχέας:
European Schoolnet Academy

Τρόπος Παρακολούθησης / Πρόσβασης:
Διαδικτυακά

Εκτιμώμενη Διάρκεια:
50 Ώρες

Ημερομηνία Έκδοσης:
29 Οκτ. 2016

Ημερομηνία Έναρξης:
04 Ιαν. 2017

Ημερομηνία Λήξης:
30 Μαΐου 2017

Πρόσβαση - Κόστος:
Δεν χρειάζεται εγγραφή (Δωρεάν)

Πιστοποίηση (που παρέχεται):
Δίπλωμα

Συσχέτιση - Σημασία :
Πρωτεύουσας σημασίας

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΕΡΓΟΥ
Eu
Co-funded by the Erasmus+ Programme of the European Union
The MENTEP project is a European Policy Experimentation funded by the European Commission via the Erasmus+ programme. This website reflects the views only of the authors and it does not represent the opinion of the European Commission, and the European Commission is not responsible or liable.

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου
     Τομέας Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας